Nefis Yemek Tarifleri

Domates Kurutma Tarifi

Domates Kurutma Tarifi

Domates Kurutma Tarifi

Merhaba nefispratikyemektarifleri.com takipçileri;

Yaz sonlarına doğru kuruttuğumuz sebzeleri kışın yemeklerde, salatalarda kullanmak oldukça lezzetli sonuçlar almamızı sağlıyor. Özellikle kuru domatesi kullanabileceğiniz çok fazla yemek çeşidi var. Baklagillerden makarna soslarına, hamur işlerinden salatalara kadar, kuru domatesin lezzetlendirmediği yemek yok gibidir. Domates kurutma tarifi için sitemizin kışlık tarifler ve pratik bilgiler kategorilerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Birbirinden nefis yemek tarifleri bulacağınız zengin içerikli sitemizi dostlarınıza da önermeyi unutmayınız.

Malzemeler

İstediğiniz miktarda domates

Tuz

Yapılışı

Domatesleri iki farklı yöntemle kurutabilirsiniz. Bunların ilki fırında kurutma yöntemidir. Domatesleri ikiye bölüp çekirdekli kısımlarını bolca tuzluyoruz. Fırını 50 dereceye ayarlayıp domatesleri fırın ızgarasına dizip 8-10 saat arasında kurutuyoruz. Bu süre içerisinde domatesleri ara sıra kontrol etmeyi unutmuyoruz. Kuruttuğumuz domatesleri bez bir torbada saklamak en doğru muhafaza şekli olacaktır. Hava alan bir kap içinde saklamanız da mümkündür ancak dikkat etmeniz gereken husus domateslerin hava alması gerektiğidir.

İkinci domates kurutma yöntemi ise gölge bir yerde kurutmaktır. Kapalı bir yerde yani oda içinde kurutacaksanız mutlaka havadar olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yöntemde de domatesleri ikiye bölüp çekirdekli kısımları tuzluyoruz. Domatesleri balkonda ya da bahçede kurutacaksanız, mekanın havadar ve gölge olmasına dikkat ediyoruz. Mümkünse domatesleri ızgara üzerinde alttan üstten hava alacak şekilde kurutmanız en sağlıklı uygulama olacağını hatırlatıyoruz. Bu yöntemle domatesleriniz 15-20 gün arasında kuruyacaktır.

Eğer domates kurutmaya karar verirseniz halk arasında Ankon ya da İtalyan domatesi olarak bilinen uzunca ve etli domates kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Hepinize şimdiden afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ